• Süre: 2018-09-09 - 2018-09-15
  • Yer: Gaziantep
  • Boş Koltuk: 12
  • Ücret: 900 TL

1.Gün. ( Amasya’ya Gece Yolculuğu )

 

* 22:00 Büyükşehir Belediye Önü

Yukarıda belirtilen kalkış noktalarından katılan misafirlerimiz ile birlik de Amasya ya gece yolculuğu yapıyoruz.

 

2.Gün. ( Amasya – Gök Medrese – Samsun İlk Adım Anıtı – Bandırma Vapuru )

 

Sabah erken saatlerde Yeşilırmak Vadisi, Harşena Dağı eteklerine kurulan Amasya’ya ulaşıyor, kahvaltı molası veriyoruz. Osmanlı Şehzadelerinin Eğitim gördüğü Amasya geçmişten günümüze önemli bir şehir olmuştur.  Tarihi Zenginliği ile dikkat çeken şehirde ilk olarak Ferhat İle Şirin Su Kanalını ziyaret ediyoruz. Bu aşk hikâyesini bir de rehberimizden dinledikten sonra Amasya Valisi Seyfeddin Torumtay'ın yaptırdığı Gök Medrese Cami’sini görüp, Torumtay’ın Türbesini ziyaret ediyoruz. Tunç Çağı, Hitit, Urartu, Frig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Arkeolojik, Etnografik, Sikke, mühür ve nadide El Yazması örneklerinin bulunduğu Amasya Müzesini geziyoruz. Müzenin hemen yanında bulunan İlhanlılar dönemine ait mumyaları görüyor, buradan yürüyerek Osmanlı Sultanı II. Beyazıt tarafından 26 yıl valilik yaptığı Amasya’ya armağan olarak 1482-1486 arasında Mimar Şemseddin Ahmet’e yaptırılan II. Beyazıt Külliyesi içerisindeki Cami’ye ulaşıyoruz. Kütüphane ve Aşevi gibi yapıları gördükten sonra Yeşilırmak’ın kenarında bulunan Şehzadeler Parkı içinden geçiyor Roma döneminden kalan Alçak Köprü üzerinde fotoğraf molası veriyoruz. Yalı Boyu evlerini en güzel noktadan fotoğraflama fırsatı buluyoruz. Amasya Kalesini ve Helenistik Dönemde bölgede hüküm sürmüş Mitridat Krallığına ait Kaya Mezarlarını panoramik olarak görüp, Hükümet Köprüsü ile Saat Kulesinin yapım hikâyesini rehberimizden dinledik den sonra Öğle yemeğimizi Amasya Mutfağına ait yöresel yemekler ile alıyoruz. Yemek sonrasında Amasya’dan ayrılıyor 19 Mayıs 1919 yılında Atatürk ve silah arkadaşlarının Bandırma Vapuru ile ulaştığı, kurtuluş savaşının ilk kıvılcımlarının atıldığı şehir Samsun’a ulaşıyoruz. Ata’mızı ve silah arkadaşlarını Samsun’a getiren Bandırma Vapuru (1960 yılında gün ışığına çıkan ve günümüzde İstanbul Deniz Müzesi’nde muhafaza edilen orijinal vapurun projesi kaynak alınarak inşa edilen ) turumuzu tamamlıyor, Samsun halkının ünlü heykeltıraş Heinrich Krippel’e yaptırmış olduğu İlk adım parkında bulunan Onur Anıtı ile samsun gezimizi tamamlayıp otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.  

 

Kahvaltı: Acentemizin sizin için seçmiş olduğu restoranımızda serpme veya açık büfe şeklinde alınacaktır.( ilk günkü kahvaltı ekstra olarak alınır  ) İlk günkü kahvaltı ve son günkü akşam yemeği tur ücretine dahil değildir. )

Öğle Yemeği : Beyoğlu Restoran ( Serbest zaman )

Akşam Yemeği: Konaklama otelinde açık büfe veya set menü tur ücretine dâhil olarak sunulacaktır.

Konaklama : Grand Delux Amissos - Park İnn By Radisson

 

NOT: Beyazıt Külliyesi restorasyondan dolayı  görülemeyecektir.

 

3.Gün. ( Ordu - Boztepe – Giresun ( Kerasus ) – Kümbet Yaylası – Kuzalan Tabiat Parkı & Şelalesi )

 

Değerli Konuklarımız; otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyor, Ordu’ya hareket ediyoruz. Samsun’un Çarşamba ilçesinde; Amasya’da bütün gün boyunca bizlere eşlik eden Yeşilırmak’ın deniz ile buluştuğu noktayı görüyoruz. Ünye ve Fatsa ilçelerinden geçerek Türkiye’nin en uzun tüneli olan Nefise Akçelik Tüneli’ni görüyor, sırtını dağ eteğine dayamış olan Ordu’ya ulaşıyoruz.  Mavi ile yeşilin buluştuğu şehir olarak da bilinen Ordu’da Karadeniz’in en güzel seyir terasına sahip olan 485 metre yüksekliğindeki Boztepe’ye çıkıyor, muhteşem Ordu manzarasını izliyoruz. Burada vereceğimiz fotoğraf molasının ardından gezimize kirazın dünyaya yayıldığı şehir olan, en iyi yağlı fındığın üretildiği Giresun ( Kerasus ) ile devam ediyoruz. Giresun Kalesi’ni panoramik olarak görüyor, Aksu Deresi’nin eşliğinde Dereli ilçesini takiben Giresun’un en ünlü yaylası deniz seviyesinden 1680 metre yüksekliğindeki Kümbet Yaylası’na çıkıyor, Koçkayası’nda orman içerisindeki tesisimizde öğle yemeği için Mangal başına geçiyoruz. Yemek sonrasında 3150 metre yüksekliğindeki Karagöl Dağı’nı izliyor, yayla içerisinde yürüyüş yapıyor, Aymaç Mevkii’nden Kümbet Yaylası’nı farklı bir açıdan izleyip, fotoğraf molası veriyoruz. Kümbet Yaylasından ayrılıyor, Şebinkarahisar – Sivas yoluna saparak Kuzalan Tabiat Parkı içerisindeki Kuzalan Şelalesi’ni görmeye gidiyoruz. Pınarlar Köyü sınırları içerisinde bulunan Aksu ve Göksu Dernekleri’nin birleştiği noktada yeşile boyanmış müthiş bir doğa örtüsünün içinden 20 metreden akan Kuzalan Şelalesi’ni seyir noktasından fotoğraflıyoruz. Tabiat parkından ayrılıyor Giresun şehir merkezine dönüyoruz. Arzu eden konuklarımız Giresun adası tekne turuna katılabilirler. Tekne turuna katılmayan misafirlerimiz için şehir merkezinde serbest zaman vereceğiz. Önceden belirlediğimiz saat de otobüsümüzün yanında buluşuyor ve otelimize hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 

Kahvaltı: Otelimizde açık büfe şeklinde alınacaktır.

Öğle Yemeği: Kümbet Birun Restoran ( Çorba - Saç Tava - Salata ve Tatlı ) veya Boztepe Ayvasıl Pide salonu ( Seçmeli menü )

Akşam Yemeği: Konaklama otelinde açık büfe veya set menü tur ücretine dahil olarak sunulacaktır.

Konaklama: Giresun Amazon Aretias – Bal Otel

 

4.Gün. ( Tirebolu – Sürmene - Of – Uzungöl – Rize – Hopa )

 

Değerli Konuklarımız, otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Trabzon’a hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde adını Kurtuluş Savaşı’na katılan Giresun’lu uşakların oluşturduğu Topal Osman idaresindeki 42. ve 47. Alay’dan alan Tirebolu 42 Çay Fabrikası’na uğruyoruz. Çay ve Fındık tanıtımlarından sonra ikram edilen çaylarımızı yudumluyor kısa bir alışveriş molası veriyoruz. Mola sonrasında aracımızdaki yerimizi alıyor, her biri Karadeniz’in gizli koylarına inci taneleri gibi dizilmiş olan birbirinden güzel ilçeler eşliğinde bıçağı ile meşhur Sürmene’ye geliyoruz. Bir tarafında Karadeniz, diğer bir tarafında Manahos Deresi arasında kurulu Sürmene’de çeliğin su ile buluşması sonrasında bölgenin yetenekli bıçak ustaları tarafından şekillendirilen Sürmene Bıçağını görüyor, alışveriş molası veriyoruz. Alışveriş molasının sonunda Memişağa konağında öğle yemeği molası veriyoruz. Öğle yemeği sonrası Sürmene’ye veda ediyoruz. Of ilçesi üzerinden Solaklı Deresi’ni takiben Çaykara ilçesi sınırlarında deniz seviyesinden 1090 metre yüksekliğindeki Uzungöl’e ulaşıyoruz. Vadi içerisinde, çam ağaçlarının arasında Demirkapı Yaylası’ndan ve Soğanlı Dağları’ndan gelen Haldizen Deresi’nin heyelan sonucunda kapanması ile oluşmuş olan Uzungöl’e ulaşıyoruz. Burada vereceğimiz serbest zaman içerisinde göl etrafında yürüyüş yapabilir, seyir tepesinden Uzungöl’ü fotoğraflayabilirsiniz. Arzu eden misafirlerimiz ise Ekstra Yayla turuna katılabilirler. Uzungöl de verilen serbest zamanın ardından Türkiye’nin en çok yağış alan ili olarak kabul edilen Rize’yi görüyor, Pazar – Arhavi üzerinden Hopa’da bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde

 

Ekstra Lustra ve Karester Yayla Turu (50,00 TL); Minibüslerimiz ile 2400 metre yüksekliğe tırmanmaya başlıyoruz. Yol boyunca seyir teraslarında durarak fotoğraf molası veriyor Yayla Evlerinden bir tanesine konuk oluyor çaylarımızı içiyoruz. Rengârenk çiçeklerin arasında yapacağımız yürüyüş sonrasında Uzun Göl’e geri dönüyoruz. Hava muhalefeti nedeni ile Lustra ve Karester yaylasına çıkılamadığı durumda Demirkapı yayla turu yapılacaktır.

 

Kahvaltı: Otelimizde açık büfe şeklinde alınacaktır.  

Öğle Yemeği: Memişağa konağı veya Uzungöl Çiftliği ( Çorba –Saç Kavurma – 2 Çeşit Meze - Salata – Tatlı - Su )

Akşam Yemeği: Konaklama otelinde açık büfe veya set menü tur ücretine dahil olarak sunulacaktır.

Konaklama: Peronti Otel, Naliya Otel

 

5.Gün. ( Batum – Sarp Sınır Kapısı - Piazza Meydanı – Fırtına Vadisi – Çamlıhemşin )

ÖNEMLİ UYARI: Batum’a Giriş sadece, üzerinde T.C kimlik numarası yazan nüfus cüzdanları ile gerçekleştirilebilmektedir. Ehliyet ile giriş yapılamaz. T.C vatandaşı olmayan misafirlerimizin girişi kendilerine aittir. Belge eksikliği sebebiyle giriş yapamayan misafirlerimizin girişi kendilerine aittir. Resimsiz ve yıpranmış kimlikler geçiş izni alamamakladır.16 TL olan çıkış ücreti misafir tarafından ödenir. Ailesi ile birlikte (Anne ve Babanın Aynı Anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Batum’a geçişleri için Noterden onaylı Muvafakat name almaları gerekmektedir.

 

Değerli konuklarımız; otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Sarp Sınır Kapısına ulaşıyoruz. Gürcistan’a (Batum) giriş işlemlerimizi tamamlıyor, Batum gezisine başlıyoruz. Aydınlanma yolu olarak tabir edilen Kafkas Transit yolu üzerinde bulunan, Hristiyanlığı Gürcistan’a getiren ilk misyoner St. Andrew Heykeli’ni görerek başlıyoruz. Fotoğraf çekimlerimizin ardından rehberimizden Gürcistan ve Batum tarihi hakkındaki bilgileri dinliyor, para bozdurma işlemlerimizi tamamlıyoruz. Gonai Hisarı ve Okaliptüs ağaçları eşliğinde Türkiye’de Bayburt’tan doğan ve Batum’da denize dökülen Çrohi ( Çoruh ) Nehri üzerindeki Rus Köprüsü’nü görüyor, Batum şehir merkezi turumuza başlıyoruz.  1564 yılında Osmanlılar tarafından fethedilen, dönem dönem Rusların eline geçen ve tamamı ile 1921 yılında elimizden çıkan Batum’da Orta Camii, Piazza Meydanı, Yunan Mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Altın Post Medea Heykeli, Astroloji Saati ve Poseidon Heykeli, Drama ve Tiyatro Binası’nı görüyor, fotoğraf çekimlerimizi tamamladıktan sonra Sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapıyoruz. Hopa – Arhavi – Ardeşen üzerinden UNESCO tarafından dünya miras listesine alınan 50 eko sistem arasında bulunan Fırtına Vadisine geliyoruz. Öğle yemeğimizi Fırtına Deresi’nin kenarında kurulu bulunan restoranımızda alıyoruz. Fırtına deresi boyunca sıralanmış bu restoranların sunduğu en meşhur yemek alabalıktır. Bu bölge birçok alabalık çiftliği bulunmaktadır. Özellikle Kırmızı benekli alabalık oldukça ilgi görmektedir. Fırtına deresinden gelen su sesi eşliğinde aldığımız keyifli bu öğle yemeği sonrasında dileyen misafirlerimiz farklı tur alternatifleri ile zamanlarını değerlendirebilirler.

 

1.Alternatif / Zilkale Gezisi; Eski Ticaret Yolunu korumak için Çat Vadisine kurulmuş olan Zil kale ve Ortan Köyü gezisi kişi başı 50 TL (Ekstra)

 

Çamlıhemşin’den bizleri alan minibüslerle “Sevdaluk” dizisinin çekimlerinin de yapıldığı Şen yuva köyünü görerek, tarihi Hemşin konaklarını fotoğraflayabileceğiniz Ortan köyüne gidiyoruz. Burada vereceğimiz kısa mola sonrasında fırtına vadisi üzerinde yükselen Zil Kale’ye geçiyoruz. Tıpkı bir kartal yuvasını andıran kale fethedilmesi zor bir bölgede inşa edilmiştir.

 

2.Alternatif. Fırtına Deresinde Rafting; yaklaşık 1,5 saat süren Uzman eğitmenlerin vermiş olduğu bilgiler ışığında hafif bir parkurda Rafting kişi başı 60 TL’dir. (Ekstra)

 

Kahvaltı: Otelimizde açık büfe şeklinde alınacaktır.  

Öğle Yemeği: Osmanlı Alabalık ( Organik alabalık, Mıhlama, Salata, Turşu kavurma, Mısır Ekmeği, Laz böreği, Su )

Akşam Yemeği: Konaklama otelinde açık büfe veya set menü tur ücretine dahil olarak sunulacaktır.

Konaklama: Çamlıhemşin Naliya Otel

 

6.Gün. ( Ayder Yaylası - Rize Bezi Atölyesi  - Atatürk Köşkü – Ayasofya Müzesi )

 

Değerli Konuklarımız, otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Ayder yaylasına çıkıyoruz. Kalegon mevkiine giderek Gelintülü şelalesinin fotoğrafını çekiyoruz. Ayder yaylasında vereceğimiz serbest zaman sonrasında Rize’de bulunan Bez Atölyesi’ne doğru yola çıkıyoruz. Rize bezinin Karadeniz Coğrafyasının etkileri ile nasıl işlendiğini dinliyor, bilgilerin alınmasının ardından Trabzon’a hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi köftesi ile meşhur Akçaabat’ta alıyoruz. Yemek sonrasında Tarihi İpek Yolu’nun en önemli şehirlerinden olan 4000 yıllık geçmişi ile bizleri karşılayan Trabzon’da ilk olarak; Soğuksu Mevkii’nde bulunan Atatürk Köşkü ile gezimize başlıyoruz. Trabzonlu ünlü Banker Kostantin Kabayanidis tarafından 19 yy. sonlarında İtalyan Barok mimarisinden etkilenerek yaptırılmış olan 1923 Lozan anlaşmasındaki ek maddeye göre Türkiye ile Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesi sonucunda hazineye kalan ve Atatürk’ün iki kez ziyaret ettiği,  vasiyetinin bir kısmını yazdığı Atatürk Köşkü gezimizi tamamlıyoruz. İstanbul’un Latin işgaline uğraması ile İstanbul’dan kaçan Kommenos sülalesi tarafından 1250 -1260 yıllarında Manastır kilisesi olarak yapılan, adını “Kutsal bilgelik” anlamına gelen Ayasofya’dan alan Kilise 1584 yılında Cami’ye çevrilmiş olup, 1964 yılında Vakıflar genel müdürlüğü tarafından restore edilerek Müze’ye dönüştürülmüştür. 2012 yılında tekrar ibadete açılarak cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Trabzon’a özgü el sanatı olan Trabzon Hasırı, Telkâri ve Trabzon’da sadece beş ailenin yaptığı Kazaziye işlerini yapan ustaların marifetli ellerinde hazırlanan ürünleri görme fırsatı buluyoruz. Trabzon dan ayrılıyor, Görele üzerinden Giresun da bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde

 

Kahvaltı: Otelimizde açık büfe şeklinde alınacaktır.  

Öğle Yemeği: Akçaabat Körfez Metin ( Patates kızartma, Bulgur pilavı ile servis edilir, Kaygana, Turşu Kavurma, Kızarmış Biber, Sınırsız Ayran, Fındıklı Baklava, Çay )

Akşam Yemeği: Konaklama otelinde açık büfe veya set menü tur ücretine dahil olarak sunulacaktır.

Konaklama: Amazon Aretias Otel – Bal Otel

 

7.Gün. ( Tokat – Mevlevihane – Sulu Sokak – Taşhan )

 

Değerli Konuklarımız; Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından otelden ayrılıyor, Ordu – Ünye – Niksar üzerinden Tokat’a ulaşıyoruz. İlk olarak Eski Tokat Millet Vekili Mustafa Vasfi Süsoy’a ait, Mustafa Kemal Atatürk’ün 26 Eylül 1924 tarihinde eşi Latife Hanım ile birlikte misafir olduğu konağı bugünkü ismiyle Atatürk Evi’ni görüyoruz. Bir sonraki gezi durağımız olan Mevlevihane’ye tarihi sokak içerisinden yürüyerek ulaşıyoruz. Bey Sokağında bulunan XVII. Yüzyılın ilk yarısında Sultan III. Ahmet’in veziri Sülün Muslu Paşa tarafından yaptırılmış olan Mevlevihane Müzesini geziyor, 18. Yy da Osmanlı Barok üslubunda inşa edilmiş olan 2 Katlı Latifoğlu Konağına ulaşıyoruz. İçerisinde bulunan ahşap oymaları ve kalem işi süslemeleri ile türünün ender örneklerinden olan tarihi Latifoğlu konağı ziyaretimizi tamamlayarak Sulu sokağa giriyoruz. Ali Paşa Camii, Aşevi, Nizameddin Yağıbasan tarafından yaptırılan Yağıbasan Medresesi, Yazmacılar Hanı ve Gökmedrese’yi dışarıdan görüp, Taşhan’a ulaşıyoruz. Taşhan da vereceğimiz serbest zaman içerisinde yorgunluk çaylarımızı içiyor, Tokat yazma örneklerini görüp alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeğinde Tokat mutfağının birbirinden lezzetli yemekleri ile alıyoruz. Yemek sonrasında eve dönüş yolculuğumuz başlıyoruz. Akşam ilerleyen saatlerde sizleri almış olduğumuz kalkış noktalarına ulaşıyoruz. Bir başka Göçmen Turizm organizasyonunda görüşmek dileği ile sizlere veda ediyoruz.

 

Kahvaltı: Otelimizde açık büfe şeklinde alınacaktır.

Öğle Yemeği: Pirhan Restoran ( Serbest Menü )

Akşam Yemeği: Yol üzeri dinlenme tesisinde serbest olarak alınacaktır.

Konaklama: Bu akşam konaklama yoktur.

 

NOT: Mevlevihane  restorasyondan dolayı görülemeyecektir.

 

Gezi Ücreti Dâhil Olan Hizmetler

 

Mercedes Travego – Tourismo-Man Fortuna Otobüsler ile ulaşım,

Otellerde 5 Gece Yarım Pansiyon Konaklama,

Açık Büfe 5 Sabah Kahvaltısı,

Açık büfe veya Yöresel Yemeklerden Oluşan 5 Akşam Yemeği,

Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri,

Göçmen Turizm Otobüsü İçerisindeki İkramlar,

1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası,

Profesyonel Rehberlik Hizmetleri,

Milli Park Giriş Ücretleri,

Programda Belirtilen Kültür ve Turizm Bakanlığa Bağlı Olmayan Müzeler,

Programda Belirtilen Kültür ve Turizm Bakanlığa Bağlı Müzeler,

 

Gezi Ücretine Dâhil Olmayan Hizmetler

 

Tüm Öğle Yemekleri,

Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler,

Tur Süresince Yapılan Özel Harcamalar,

Ekstra Belirtilen Organizasyonlar,

Batum Çıkış Harcı

Diğer Turlar